سئو چیست

سئو چیست ؟ این روزها اگر در فضای مجازی به دنبال پاسخ این سوال بگردیم ، با صفحات گوناگونی روبرو می شویم که تعریف خود را با این مطلب که سئو مخفف Search engine optimization  است شروع کرده اند و با اشاره به « بهینه سازی موتورهای جستجوگر» به ارائه توضیحاتی کلی پرداخته اند که شاید فهم آن برای عموم مخاطبینی که به اصطلاحات رایج وب و اینترنت آشنا نیستند اندکی ثقیل باشد . به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در این یادداشت ، پس از اینکه پاسخ سوال ” سئو چیست  ” را به زبانی ساده و با مثال هایی قابل تصور دادیم ، به نقل تعاریفی از این مفهوم که توسط بزرگان این حوزه ارائه شده است بپردازیم .

سئو چیست

سئو چیست ؟ در شهر محل سکونت هریک از ما ، گالری یا بوتیک های شیک ، فروشگاه های بزرگ ، مغازه های کوچک ، دکّان های محقر و یا دکّه های پر شماری وجود دارند که هریک در حال عرضه خدمت یا محصولی خاص هستند . در حالی که هریک از این واحدهای صنفی به اقتضای تعداد کارکنانشان ، تعداد میانگین مشتریانشان ، نوع حرفه خود ، سطح بودجه و درآمدشان ، سن یا سلیقه صاحب امتیاز هریک و سایر عواملی که در کیفیت فروش آن ها دخیل است ، دارای یک طراحی داخلی و محصولاتی خاص هستند ، با همکارانی که شاید در همسایگی آن ها وجود داشته باشند نیز رقابت داشته و سعی می کنند تا به جذب مشتریانی که میان انتخاب این دو مرددند ، بپردازند .

با بازگشت به دنیای مجازی ، این شهر همان اینترنت بوده و هریک از این واحد های تجاری نیز سایت های موجود در آن می باشند . جایی که ممکن است سایتی دارای ظاهری جذاب بوده و همانند یک فروشگاه با ویترین چشم نواز ، مخاطب را مجذوب خود کند و یا تارنمای دیگری با قالب سرد و خشک خود ، این مکان را بمانند یک حجره قدیمی و خاک گرفته تنها محلی برای انجام کارهای ضروری خود بداند و نه مکانی برای خودنمایی و رسیدگی به امور حاشیه ای .

حال که با حال و هوای سایت ها و شرایطشان اندکی آشنا شدیم ، فرض کنید در یک راستای مشخص ، همه مغازه ها به عرضه یک محصول خاص می پردازند (مثل خیابان لاله زار که دو طرف خیابان در تسخیر مجموعه های سازنده و وارد کننده تجهیزات نوری بوده و یا میدان بهارستان که مرکز تجمع عرضه کنندگان کارت های مناسبتی و چاپخانه ها می باشد) . در چنین شرایطی که جنون رقابت به اوج خود می رسد ، مجموعه ای موفق تر است که اصطلاحاً بیشتر در چشم باشد ، بدین معنا که به نوعی سوا از دیگر همکارانش دیده شده و در میان یکرنگی آن ها ، با تضاد خود بیشتر جلب توجه کند . در همین راستا ، نتیجه این طرز فکر این می شود که مجموعه ای برای کسب نظر رهگذران از یک «دادزن» استفاده می کند ، فروشگاهی دکور داخلی و ویترین خود را به طریقه خاصی ساخته و آرایش می کند و یا فردی استفاده از نورپردازی ایده آل را عامل اصلی فروش می داند ؛ از سویی دیگر این احتمال نیز وجود دارد که فرد با تجربه ای هم با ارائه محصولاتی قویتر و باب سلیقه مشتریان ، با تمرکز بر روی قیمت کمتر و کیفیت بیشتر به فکر افزایش سود خود باشد . چنانچه مجدداً به محیط اینترنت بازگردیم ، این راسته یا بورس محصولی خاص ، در حقیقت همان جستجوی مخاطب پیرامون یک کلمه کلیدی منحصر بفرد می باشد ؛ بدین ترتیب که با سرچ کلمه ای خاص ، به جای اینکه خود به محله آن ها برود ، همه آنان را در پیشگاهش حاضر می کند ؛ متعاقباً  نتایجی هم که دیده می شوند ، تک تک واحدهای مذکور بوده ، ویترین خوب با قالب سایت و نهایتاً کالای با کیفیت با محتوای غنی تارنما هم ارز هستند .

کالای با کیفیت با محتوای غنی تارنما

اگرچه در مثال جای مناقشه نیست و می توان ناهمخوانی های زیادی میان دو مورد یافت ، ولی همانطور که مغازه هایی بارزتر ، مشتریان بیشتری دارند ، سایت هایی هم که دسترسی بهتری دارند ، مخاطبین بیشتری جذب می نمایند . تا بدین جای کار کلیاتی از اهمیت دیده شدن دانستیم ، اما سئو چیست ؟

سئو در حقیقت همانند فردی عمل می کند که می داند رویه پیشرفت این شغل خاص چگونه است ، نبض بازار را در دست داشته ، روابط گسترده ای دارد ، فروشنده ای قهّار است ، سلیقه مشتری را می داند و با علم به دانستن تقاضای مخاطب ، همان ها را تهیه و عرضه می کند و در نهایت هم ظاهر یک فروشگاه و هم ماهیت کالا و خدمات موجود در آن را بهبود بخشیده و سبب می شود تا نام آن بر سر زبان ها بیافتد .

به عبارتی دیگر ، بهینه سازی یک سایت نزد موتورهای جستجوگر بدین ترتیب است که متخصص سئو سایت با تقویت ساختار ظاهری سایت ، نظم و ترتیب دادن به لینک های آن ، جهت دهی به حساب های شبکات اجتماعی متصل به سایت ، حرس کردن شاخه و برگ های اضافه و مزاحم در ساختار آن و صد البته بهبود نگاره های داخلی یک وبگاه بواسطه تولید محتوا ، شرایط دیده شدن آن – که با حضور در صفحه اول نتایج و صدر گزینه های نمایش داده شده محقق می گردد – و جذب مخاطب بیشتر را فراهم می کند .

در مجموعه اقداماتی که برای بهینه سازی سایت ها انجام می شود ، قریب به ۲۵۰ فاکتور اساسی وجود دارد که هم به جلب رضایت مخاطب و هم کسب نمره قبولی از ربات های گوگل می پردازند . در چنین مواقعی – همانطور که در مثال فروشگاه ها نیز صادق است – گاهی مجموعه ای با ظاهری زیبا فاقد محتوایی ارزنده است که مسلماً خوب نیست و یا دارای مفاهیمی آموزنده و جذاب در دل خود می باشد ، اما به دلیل اینکه در قالبی غیر مطلوب ارائه می شود به جذب بیننده و تبدیل آن ها به مشتریان دائمی نمی انجامد ، در نتیجه سئوی تضمینی وارد عمل شده و سبب می شود تا عوامل مذکور با تناسب و توجه به جنبه های گوناگون کار رشد کنند .

و اما پاسخ سوال سئو چیست از زبان ۱۰ شخصیت منتخب این حوزه که جملگی از موسسین یا مدیران بزرگترین مجموعه های دیجیتال مارکتینگ ، متخصصین این حوزه و وبلاگ نویسان مطرح دنیا هستند  :

 1. Aleh Barysevich

امروزه سئو به معنی انتخاب گزینه های اصلح بر اساس هزاران داده ، علم بهینه سازی و ترندهای گوگل است ؛ تعریفی که در عین سادگی کلام به هیچ وجه در اجراء ساده نیست .

 1. Seth Besmertnik

سئو یعنی برای مخاطبینت ارزش قائل باش ! اگر می دانی که مشتریانت چه چیزی را لازم داشته یا می خواهند و سپس آن ها را به ایشان ارائه بدهی ، یعنی در راه تحقق سئو حرکت کردی . گوگل یک الگوریتم دارد و آن هم توجه به قلب و مغز کاربران اینترنتیست .

سئو یعنی برای مخاطبینت ارزش قائل باش

 1. Alan Bleiweiss

سئو چیست ؟ به نظر من سئو روند کمک به جستجوگران و دستیابی به حداکثر خواسته الگوریتم های گوگل است ، بطوریکه سایت شما فریاد بزند که : من بهترین گزینه برای این عبارت جستجو شده هستم .

 1. Katya Bovykina

سئو برای من به معنای محتوایی ارزنده و تحقق یک همکاری با معنیست . برای اینکه در بازی سئو برنده باشید باید مفید بودن ، ارتباط داشتن (محتوا با مطلب سرچ شده) ، دقّت و به روز بودن اطلاعات خود را اثبات کنید .

 1. Winston Burton

در پاسخ به اینکه سئو چیست باید بگویم که این پدیده تنها و تنها به این معناست که کاری کنیم تا یک کاربر با هر پلتفرم و وسیله ای که پیش ما آمده است ، پس از مشاهده محتوایمان به تجربه مثبتی رسیده و در همان لحظه جواب راضی کننده خود را گرفته باشد .

 1. Jenny Halasz

سئو به نظر من یعنی بازیابی اطلاعات . بدین ترتیب که هرآنکه بتواند اطلاعات مختلف را کسب کرده و بازنویسی کند ، با این شرط که ارتباط بیشتری با موضوع جستجو داشته ، زمان کمتری از مخاطب بگیرد ، تنوع کاری بالایی داشته و در عین حال اصل سادگی را رعایت کرده باشد در زمینه بهینه سازی موتورهای جستجوگر موفق تر عمل کرده است .

 1. Brian Harnish

سئو و تجربه مخاطب در هم تنیده اند ، پس سئوی خوب یا ساختن وبسایتی ایده آل یعنی به وجود آوردن پایگاهی مخاطب پسند . سئوی تخصصی ، محتوا و لینک ها باید به نحوی آرایش یابند که بر روی کمپین های سئو تمرکز داشته و تنها مشتریانی که هدف اصلی ما هستند را هدف بگیرد .

 1. Bill Hartzer

سئو یعنی بهینه سازی داخل سایتی (on-page) و خارج از آن (off-page) که با توجه به تغییرات گسترده و کدهای جدیدی که ساختار سایت ها به وجود آمده است ، جنگ در جبهه های داخلی در اولویت قرار دارد .

 1. Marie Haynes

سئو یعنی کمک به یک کسب و کار برای آنکه هرچیزی را که در چنته دارد رو کند تا از افرادی که به صورت جستجوی اورگانیک به آن ها رسیده اند ، پول بیشتری درآورد !

 1. Julie Joyce

امروزه سئو همان تعریفی را دارد که همیشه داشته است : از اینکه وبسایتتان هم در جایگاه خوبی بوده و هم ترافیک قابل قبولی دارد اطمینان یابید . در این راه به خوبی می دانیم که over-optimization یا افراط در این کار به بدی under-optimization یا تفریط در این کار است ، در همین رابطه به جای اینکه تنها به فکر جلب رضایت موتورهای جستجوگر باشید ، سایت خود را کاربر دوست (user-friendly) کرده و پس از اینکه مطمئن شدید به درد مخاطبینتان می خورد ، به تقویت لینک های موجود در آن بپردازید .

در واقع SEO از کلمه SearchEngineOptimazation گرفته شده که به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد ، در این مبحث یک وب سایت طی انجام مراحلی سبب افزایش ترافیک سایت می گردد به گونه ای که به صورت کاملا” ارگانیک و طبیعی بازدید کننده سایت را روز به روز افزایش می دهد .

تمام موتورهای جستجو از قبیل Bing,Google و Yahoo محتوی های ایجاد شده در وب سایت را بررسی می نمایند ، در صورت تمایل به دیده شدن در نتایج اولیه موتور جستجو می بایست محتوی ایجاد شده تنها برای کابران جذاب باشد نه برای موتور های جستجو ، تا پس از آن این گونه موتورها نیز بتوانند بر اساس بازدید کننده بیشتر تصمیم به انتخاب یک سایت برتر در لیست سایت های رقبا نمایند .

سئو در واقع به مجموعه اقداماتی که سبب افزایش کیفیت و رتبه سایت می گردد می باشد که بسته به اینکه این اقدامات در چه حیطه ای باشد آن قسمت از سایت و رتبه آن را تقویت می نماید . در مبحث سئو سایت در ابتدا می بایست ساختار سایت از هر حیث مطلوب و بهینه باشد که در این مبحث در نظر گرفتن مواردی از جمله کاهش حجم Source وب سایت و یا به عبارتی فابل های HTML و یا CSS مطرح می گردد .

مورد بعدی که در Source وب سایت مطرح می گردد اینکه حجم تصویر می بایست به حداقل میزان موجود برسد در واقع انجام تمام عملیات فوق سبب کاهش حجم وب سایت می گردد . موضوع مهم دیگری که در وب سایت ها بسیار حائض اهمیت می باشد سرعت آن می باشد ، کاهش حجم سایت به صورت پیش فرض در افزایش سرعت آن تاثیر گذار می باشد ولی به غیر از کاهش حجم سایت در افزایش سرعت یک وب سایت می بایست به عواملی از جمله مبحث Catching نیز بسیار توجه نمود تا تمام این موارد در کنار یکدیگر سبب افزایش سرعت یک وب سایت گردد .

به غیر از سئو سایت در ساختار آن می بایست به مواردی از جمله ایجاد محتوی توجه بسیار نمود ، ایجاد محتوی هر چه تکراری نباشد و از نو نگارش شده باشد سبب افزایش و بهبود سئو سایت می گردد .

مورد بعدی که در سئو بسیار تاثیز گذار می باشد مطرح نمود سایت در سطح اینترنت می باشد به گونه ای که حضور وب سایت در سطح اینترنت ، شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها نمایانگر حضور سایت باشد ، حضور مستمر و مفید در سطح شبکه های اجتماعی می تواند در سئو سایت تاثیرات بیشماری را قرار دهد به گونه ای که هر روز حضور مفیدی در شبکه های اجتماعی وجود داشته باشد .

چرا سئو چیست ؟

سئو چیست و یا به عبارتی دیگر بهینه سازی سایت به مجموعه فرایند هایی گفته می شود که در راستای بهینه کردن جایگاه سایت شما در موتور های جستجو انجام می گردد، اگر بخواهیم  به طور کامل  سئو سایت  را شرح دهیم می توانیم این گونه بیان نماییم که مجموعه ای از فعالیت های مستمر بر روی وب سایت است که با استفاده از دستور العمل های موتور های جستجو از جمله گوگل بر روی سایت اعمال می گردد.

برای  پاسخ به سئوال سئو چیست و سئو وب سایت مجموعه ای از عملیات مختلف نیاز است که در اینجا به شرح این موضوع می پردازیم

 1. سئو فعالیتی زمانبر: سئو حرفه ای سایت یک وب سایت با توجه به نیاز مجموعه سنجیده می شود به عنوان مثال شما مجموعه ای را در نظر بگیرد که در یک زمینه خاص فعالیت می کنند مثلا آژانس های مسافتی ، برای این مجموعه لیست زیادی از کلمات کلیدی وجود دارد و با توجه به رقبا در این زمینه سئو امری زمانبر محسوب می گردد ولی ممکن است در یک زمینه کاری دیگر مانند خدمات حسابداری شرایط به این صورت نباشد
 2. سئو بر روی پکیج: پیشنهاد سئویاب به عنوان شرکت سئو این است که مجموعه از کلمات را برای کسب رتبه انتخاب کنید زیرا کاربران مختلف با کلمات کلیدی متفاوتی به سایت شما می رسند.
 3. سئو کلاه سفید بهترین روش سئو : روشهای متفاوتی از نظر اجرای برای پیاده سازی بر روی سایت شما قابل اجرا می باشد اما روشی که گوگل پیشنهاد داده است خدمات سئو سفید است که سبب ارتقای صحیح و زمانبر تر  اما مدام تر سایت شما به صفحه اول گوگل می شود.

امیدواریم در این مقاله پاسخ سئوالات سئو چیست شما را داده باشیم ،پس از آنکه موارد بالا تعیین گردید شاهد ارتقای رتبه و افزایش درآمد مجموعه خود خواهید بود اما ما پیشنهاد می کنیم خدمات سئو  خود را به مجموعه ای بسپارید که در گذشته تجربه کافی برای بهبود شما را حاصل کرده باشد ، اگر سئو را از راه غیر اصولی انجام دهید بازگشت از این راه برایتان بسیار دشوار تر می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 5 (0 votes, average: 0٫00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...