تولید محتوایی منحصر بفرد

تولید محتوایی منحصر بفرد : در بخش اول مقاله « نحوه تولید محتوا » که تحت عنوان ۵ قدم ساده برای تولید محتوایی منحصر بفرد منتشر شد ، پس از ارائه توضیحاتی مبنی بر لزوم استفاده از محتوایی جذاب و کاربردی ، قدم اول آن یا گام تحقیقات را شرح دادیم ؛ اینک قصد داریم تا با توضیح چهار مرحله بعدی برای نگارش مقاله ای سودمند یا تولید محتوایی گیرا ، آماده تولید محتوایی منحصر بفرد شویم :

تولید محتوایی منحصر بفرد

قدم دوم : به آن فکر کنید

قدم دوم به آن فکر کنید

تولید محتوایی عالی به برنامه ریزی نیاز دارد . رویکردی مناسب در بهینه سازی سایت و تولید محتوا سبب می شود تا علاوه بر اینکه مخاطب درگیر پدیده ای ناآشنا و جدیدی شود ، به سرمایه گذاری بر روی نام تجاریتان نیز ترغیب گردد . پس از اینکه عنوان و موضوع اصلی محتوای خود را مشخص کردید ، نحوه بیان و انتقال آن به مخاطب و قالب رسانه ای آن تصمیم بزرگ بعدیست که باید در راه اتخاذش گام بردارید . آیا مقاله ای که می نویسید قرار است در یک وبلاگ و در مقابل چشم افراد پر تعدادی قرار گیرد و یا در لباس ایمیلی خصوصی به صورت تک تک برای مخاطبینتان فرستاده می شود ! آیا استفاده از قالب های ویدئویی حق مطلب را بهتر ادا نمی کند ؟ و سوالاتی از این دست .

فراموش نکنید که امروزه مخاطبین در طلب دریافت اطلاعات بواسطه فرمت هایی تصویری هستند ، چرا که سبب می شود تا در زمان کمتری ، اطلاعاتی مفید با رنگ و لعاب جذاب و صد البته با اصواتی گیرا به دست آورند .

در قدم بعدی به جای غرق شدن در این قالب و مفهوم ، با دقت در پی برنامه ریزی ساخت محتوای خود باشید . هر پدیده ای که به تفهیم یک موضوع به صورت غیر حضوری یا آموزش از راه دور می پردازد ، مستلزم داشتن وضوح ، عدم پیچیدگی یا مفاهیمی گنگ می باشد ، چرا که علاوه بر سردرگمی خواننده ، سبب می شود تا فکر کنند که شما به این موضوع تسلط نداشته و با عدم مراجعه مجدد به سایت شما ، مقدمات پسرفت جایگاه سایتتان در موتورهای جستجو گر را هم فراهم می آورند .

قدم سوم : از تطابق سئو با تصاویر اطمینان حاصل کنید .

قدم سوم از تطابق سئو

روزگاری که در آن محتوای تولید شده تنها بستری برای جایگذاری چند کلمه کلیدی در متن بود گذشته است . اگر چه هنوز هم تولید محتوا برای موتورهای جستجوگر از اهمیت بالایی برخوردار است ، اما از آن مهمتر توجه به مخاطب انسانی و میزان تمایل آتان به صفحه مربوط است . اگر به این فکر فرو رفته اید که “پس سئو چه می شود ” باید بدانید که خواسته همه موتورهای جستجوگر از جمله گوگل ، دقیقاً همین رضایت کاربران انسانی و مخاطبین عام می باشد .

نحوه تولید محتوایی منحصر بفرد بدون وجود نگرانی در خصوص پیامی مطلوب موتورهای جستجوگر و بهینه سازی سایت در نتایج آن ها هنوز هم عملی چالشی و دشوار می باشد ؛ به همین خاطر در ابتدای کار همه عناصر سئو را کنار گذاشته و فقط و فقط به جذب مخاطب و کسب رضایت مشتری بپردازید . جالب اینجاست که به محض اعمال این تغییرات ، محتوای ما به قطعه ای لذّت بخش ، جذّاب و آموزنده تبدیل می شود ، درست همان چیزهایی که گوگل در پی آن ها می باشد .

به علاوه اینکه وقتی با ارائه محتوایی خوب به مخطب خود احترام میگذاریم ، به طور طبیعی پیش نیازهای سئو تضمینی سایت رعایت شده و به رده های بالاتری درنتایج جستجو می رسیم . به عنوان مثال به این نکته فکر کنید که چطور می شود عبارت کلیدی “چگونه می توان … ” همواره در صدر عبارات ترکیبی با کلمات کلیدی حوزه های گوناگون است ! زمانی که کاربران موتورهای جستجوگر در پی پاسخ به سوالی هستند ، معمولاً از عبارات “چطور می توانم …” و “چگونه می شود …”  استفاده می کنند . در نهایت گفتنیست که جمله توضیحات فوق به این نکته اشاره دارد که کار بر روی محتوایی با زبان خود برای مخاطبینی هم گویش با شما – در درک متقابلی که به وجود می آید – علاوه بر حصول رضایت گوگل که به آن اشاره شد ، به مراتب ساده تر از هنگامیست که درخواست های گوگل برای قرار دادن شما در جایگاهی بهتر را مو به مو انجام می دهید .

قدم چهارم : آن را خُرد کنید

زمانی که برای اولین بار با تکیه بر روش های استاندارد تولید محتوایی منحصر بفرد به خلق اثری پرداخته و موفقیت هایی در آن کسب می کنید ، در می یابید که اشتیاقی وصف ناپذیر وجود شما را فرا گرفته و در پی اتخاذ یک استراتژی جدید و موثر برای تولید بی وقفه مطالبی تازه هستید . همانند همه پدیده های دیگر ، این مقوله نیز دارای نقطه ای تعادلی است که باید به آن رسید چرا که حتی خوبی بیش از حد نیز تاثیرات منفی فراوانی روی کار می گذارد .

مشکل بزرگ اینجاست که وقتی یک کسب و کار بواسطه چند حربه و زیرکی به موفقیت هایی دست یافته است ، استفاده مجدد از آن ها – مانند زمانی که محتوایی آموزشی طرفداری ندارد اما بواسطه تیتر جذاب و گول زننده خود مخاطب جذب می کند – ریسک بالایی دارد .

راه حلی که برای این معضل وجود دارد ، راه حلیست که عدم نشر مطالبی بی اهمیت نمی باشد . این راه که در حقیقت گسترش چگونگی تولید محتوایی منحصر بفرد می باشد ، همان چیزیست که از قبل توجه مخاطبین شما را جلب نموده است . چیزی که که درباره اش صحبت می کنیم طریقه ساخت سری و قسمت بندی محتواست . دوباره به مثال رستوران – مثالی در قسمت اول  ۵ قدم ساده برای تولید محتوای منحصر بفرد آمده است – بازگردیم .

اگر این مجموعه نحوه درست کردن نوشیدنی های مختلف را در دو دسته گروه بندی کند ( مثلاً نوشیدنی های گرم در یک ویدئو یا دمنوش های هم طبع در دسته ای دیگر) ، به دلیل کوتاه شدن مدت زمان هریک ، تمایل دیدن آن توسط مخاطب و امکان هضم مطلب بیشتر شده و علاوه بر تجزیه سرفصل ها و کاربردی تر شدنشان ، احتمال یافتن هریک و مشاهده قسمت های دیگر آن ها نیز بیشتر می شود .

قدم پنجم : رسانه های تصویری را فراموش نکنید

قدم پنجم رسانه های تصویری

حتی اگر محتوای شما تصویری هم نباشد ، باز هم استفاده از جلوه های بصری در آن بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد . اگر بخواهیم صادقانه بگوییم ، بعضی وقت ها که نقطه اوج مقاله آموزشی بوده و به نهایت توجه خواننده نیاز داریم ، به دلیل خشکی بیش از حد محتوا ، مخاطب را از دست داده و پیاممان به آن ها منتقل نمی شود . این اثر دو جانبه منفی سبب می شود تا علاوه بر عدم جلب توجهات ، پل بازگشت مشتری به سایت ما نیز خراب شود ؛ به همین دلیل است که گفته می شد چند جلوه تصویری به اندازه و معقول از این خشکی کاسته و آن را به اثری جذاب تر تبدیل می کند .

اگر تصاویری از روندی که مشغول به توضیح آن هستید دارید ، پس چه بهتر که در مقاله خود بگنجانید ؛ اگر هم ندارید ، نمایش یک الگوی رفتاری یا اینفوگرافیک سبب می شود تا یخ زدگی مطلب را شکسته و توجه بینندگان را به ادامه مطلب معطوف کنید .

سخن آخر

در نهایت می توان گفت آخرین دغدغه شما و چالش استرس آورتان در این کار باید نحوه تولید محتوایی منحصر بفرد باشد . تنها راهی که می توان بواسطه آن نتایج دنیای واقعی را دید ، قرار گرفتن در جایگاه مربوطه و امتحان کردن آن می باشد .

در بدو کار با نگارش یا پردازش مطالب و رسانه هایی بپردازید که احساس بهتری نسبت به آن ها داشته تا متوجه شویم که دنیا در برابر دانش و تجربه ای که با آن به اشتراک گذاشته اید چه عکس العملی دارد . اگر کار خوب پیش رود ، شما به عنوان فرد یا مجموعه ای صادق ، محترم و برندی که نمی توان تا انتشار مطلب بعدیشان صبر کرد پاداش داده می گیرید . همه این اتفاقات خوب تنها با پیدا کردن نحوه مناسب تولید محتوا آغاز می گردد ، همان چیزی که اینک اطلاعات کافی و کارسازی از آن داریم.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
admin94Ebrahim jafari Recent comment authors
  Subscribe  
جدید ترین قدیمی ترین
Notify of
Ebrahim jafari
Ebrahim jafari

سلام صبح بخیر
تولید محتوا بیشتر روی انتقال مطالب تاکید داره یاجذاب بودن و روان خوانی متن؟