۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب

۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب ، برخی از نویسندگان در نگارش مقاله ای جذاب یا ” engaging” تخصص دارند و برخی دیگر در نوشتن یادداشتی جستجوگرایانه یا ” SEO-friendly” ، این در حالیست که یادداشت های اندکی را می یابیم که هر دو عامل فوق در آن ها رعایت شده باشند ؛ بدین معنا که با خواندن آن ها هم خواننده از دانسته ای جدید خشنود گردد و هم فاکتورهای تولید محتوایی برای بهینه سازی یک سایت در موتورهای جستجوگر رعایت شود .

۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب چیست؟

برای دستیابی به موفقیت حقیقی در دنیای رسانه و دیجیتال ، همه مقالات – اعم از خدمات و توضیحات ثابت یک سایت ، بلاگ های قرار داده شده در آن و همچنین مقالاتی که به عنوان شخص ثالث به اشتراک می گذارید – مستلزم گیرایی و ردیابی در موتورهای جستجوگر می باشند و زمانی که مطلبی دارای این ویژگی ها بوده و این دو عامل درآمیخته با دیگری را داشته باشد ، هرکدام در پیشبرد هدف دیگری تاثیر بسزایی دارند .

این راز ساده ای از تجارت دیجتالی می باشد که در تحقق آن سئوی فنی و اصولی نقش پر رنگی را ایفا می کند ، اما با این حال تشکّل های فراوانی برای صرفه جویی در هزینه ها ، تنها به استخدام copywriter های ضعیف یا همان افرادی که تنها ماحصل نبوغ و خلاقیت تولیدکنندگان محتوا را رونویسی می کنند ، متوسل می شوند  .

در همین رابطه ما بر این اعتقادیم که تولید محتوایی مطلوب از دید مخاطبین حقیقی و ربات های گوگل ، در گرو طی طریقیست که آن را «نردبان همکاری آنلاین » نامیده ایم . در پله اول این نردبان کلمه کلیدی مورد نظر با لغات پسوند و پیشوند متنوعی در موتورهای جستجوگر لحاظ می شود .

در قدم بعدی محتوا بواسطه استفاده از کلمات کلیدی مطلوب و جایگذاری در بستری مناسبی از سئو حرفه ای سایت ، جایگاه مناسبی می یابد . عنوان یادداشت در ابتدا تنها علاقه مندان را جذب کرده و متا تگ نیز در این قدم او را پشتیبانی خواهد کرد اما در پله آخر این نوشته عموم مخاطبین اینترنتی دنبال کنندگان این کلیدواژه خاص را به سوی خود می کشاند .

در پی بالا رفتن از این نردبان ، اینک مشتریان ، موکلین و همچنین خوانندگانی که به عنوان پایه ثابت نگاره های جذاب شما به سایتتان سر می زنند ، به زودی به نام تجاری شما وفادار خواهد شد . بدون اینکه در این موضوع بیش از حد پیشروی کنیم باید بگوییم که وفاداری بیشتر مشتری به معنای فروش بیشتر و افزایش ROI (Return on investment)  یا بازده سرمایه گذاری است .

با گذشت قریب به دو دهه از زمان نگارش اولین مقاله برای دو پلتفرم سنتی و دیجیتالی ، روش هایی را در خصوص نوشتن بهتر مقالات و بهبود شرایط سئو یا شیوایی آن ها آموخته ام که در این ۱۷ بند با شما به اشترک می گذارم .

۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب

۱-تحقیق درباره کلید واژه : اولین قدم از ۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب ،یافتن اطلاعاتی جامع درباره کلمات کلیدی و ساخت نقشه راهی از چشم اندار سایت

۲-تهیه لیستی از کلمات ، عبارات و اصطلاحات مرتبط با این کلمه کلیدی : وقتی در خصوص موضوعی ناشناخته مطلبی می نویسید ، بی تردید با کلماتی تخصصی در این حیطه کاری برخواهید خورد ، پس چه بهتر است که پیش از شروع کار و دست به قلم شدن ، این عبارات را پیدا کرده ، تسلطی نسبی روی آن ها پیدا کنید و با شناخت الفبای موضوع به داخل آن گام نهید .

۳-جذاب و بهینه سازی برچسب های عنوان سرفصل هاکه همه چیز را عوض می کند : اگر شما بهترین مقالات دنیا را بنویسید ، اما از عنوان مناسب یا تگ های کاربردی برای آن استفاده نکنید، به توفیق چشمگیری نائل نمی شوید . بسیاری از کارشناسان معتقدند که تنها دو ثانیه وقت دارید تا در قالب تیتری مناسب مقاله خود را عرضه کنید ، لذا استفاده از بهترین کلمات برای انتخاب این عنوان الزامیست .

این عنوان باید حاوی نکات ذیل باشد :

  • توضیح دهد که کار چگونه انجام می شود
  • اعتبار بخش باشد
  • کنجکاوی ایجاد کند
  • قادر به ادای مزیت یک محصول ، خدمت یا خبر باشد
  • در ابتدای آن مخاطب مورد پرسش قرار گرفته و ذات وی در نظر گرفته شود

جالب است بدانید استفاده از اعداد فرد و پرانترز دو عامل بسیار جذاب در انتخاب عنوان یک مقاله می باشند .

 

۴-فراموش کردن تحقیق درباره کلمه کلیدی : حالا که عنوان مشخص شد ، دیگر خود را درگیر نام های تازه نکرده و تمامی تمرکز خود را روی تولید محتوا و خلق این یادداشت بگذارید .

۵-گسترش ذهنیت : ذهن برخی با شنیدن موسیقی ، برخی دیگر با سکوت مطلق ، برخی با تقکر به شخص یا مکان خاصی برخی با ترس از اتمام زمان انجام کار و … روحیه گرفته و یا ذهنشان باز می شود . استفاده از عوامل تسریع کننده در خلق ایده و الهام گرفتن از آن در تولید محتوای سئو بسیار حیاتیست .

۶-شروع نگارش : نوشته خود را با ایده های ساده و جملات بی آلایش شروع کنید . خود را در قید و بند قواعد نگارشی یا املای صحیح کلمات قرار ندهید ، چرا که در وهله اول این اشکالات در بازبینی رفع شده و علاوه بر آن انجام این عمل ایده های نو را در نطفه خفه می کند . از کمبود مطلب و دانسته هایتان برای گسترش مقاله نترسید ، چرا که با ورود به این راه آن ها  خود به خود بوجود می آیند .

۷– عدم توجه به انسداد نویسنده : از مشکلاتی که ممکن است گوگل یا کارفرمایتان در نحوه انجام کار ایجاد کند (عدم امکان مجدد فعالیت) هراس نداشته باشید ، چرا که با رعایت بایدها و نبایدهایی به دام این مشکل نخواهید افتاد .

۸– زمانی برای بهینه سازی : بهینه سازی سایت و  نوشته آن به معنی بهینه سازی تفکرات است و سر و سامان دادن به این دو به عمق احساسات خواننده (به معنی فروش بیشتر) نفوذ می کند .

۹– شروع تهیه پیش نویس : کار اصلی ما از اینجا شروع می شود ، چرا که دسته ای از نوشته های گاه بی ربط و نا منظم ما در شرف شکل پذیری و تبدیل شدن به محصول نهایی هستند . برای این کار قدم های زیر را دنبال می کنیم :

  • می نویسیم
  • -از قانون ۲۰-۸۰ استفاده می کنیم (۲۰% از تلاش ما %۸۰ موفقیت را به دنبال خواهد داشت)
  • بازنویسی می کنیم
  • تا رسیدن به حد ایده آل این عمل را تکرار می کنیم

۱۰– مرحله دور شدن : برای دهم قدم از ۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب ، گاهی ایجاد وقفه ای در نگارش و مراحل مختلف تدوین آن سبب می شود تا با ذهن آرام ، علاوه بر دریافت مفاهیم و ایده های جدیدتر ، امکان عیب یابی یادداشت نیز بیشتر شود ، چنانکه برخی نویسندگان سال ها رمان خود را رها و پس از چندی به ادامه نگارش آن می پردازند .

۱۱– تکرار دو مرحله قبلی و پس از آن بازگشت به تفکرات بهینه سازی سایت

۱۲– سازماندهی مجدد

۱۳- Meta Descriptions” ها در قالب بازبینی به انرژی بیشتری نیازمندند : پس از کار بر روی خود مقاله ، نگارش خلاصه ای کوتاه  اما پر معنی می تواند به بهبود دیده شدن مطلب بیانجامد .

۱۴- سازماندهی ، وارستی و تفکر از بالا تا پایین صفحه

۱۵- بهینه سازی لینک : استفاده از لینک های داخلی و خارجی به منظور گسترش شبکه اطلاعاتی مخاطب در مورد موضوعی خاص و همچنین امکان دیده شدن مطالب جدید بواسطه مقالات دیگر

۱۶- آخرین بازنگری پیش از انتشار

۱۷-قدم نهایی ؛ بلافاصله و همواره اجتماعی شوید : آخرین قدم از ۱۷ قدم برای تولید محتوایی جذاب ، پس از آپلود مقاله ، معرفی آن در شبکاتی مانند فیسبوک و توئیتر سبب می شود تا مخاطبین بیشتری امکان خواندن این مقاله را بیابند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 50 votes, average: 0٫00 out of 5 (0 votes, average: 0٫00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
Loading...